zadzwoń: 720 229 229
lub napisz: info@cleanblast.pl

Kiedy wezwać specjalistów zajmujących się odgrzybianiem elewacji?

odgrzybianie elewacji

Zielony nalot występujący na fasadach budynków nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także może mieć negatywny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie mieszkańców. Pojawienia się na ścianach grzybów lub glonów nie należy bagatelizować, ale wręcz odwrotnie – trzeba działać szybko i zdecydowanie. Warstwa mikroorganizmów znajdująca się na elewacji może znacząco wpłynąć na jej stan techniczny i doprowadzić do szybkiego niszczenia fasad. Aby uniknąć większych wydatków w przyszłości warto wyeliminować problem już na samym początku. W odgrzybianiu elewacji pomogą nam wyspecjalizowane firmy, dysponujące odpowiednimi narzędziami i środkami grzybobójczymi.

 

Jak nie dopuścić do konieczności odgrzybiania elewacji?

Mikroorganizmy chętnie atakują ściany budynków. Zasiedleniu grzybów, pleśni i glonów sprzyjają takie warunki jak wysoka wilgotność powietrza, duża częstotliwość opadów atmosferycznych, bujna roślinność nieopodal nieruchomości, sąsiedztwo zbiorników wodnych oraz podwyższony poziom zanieczyszczenia powietrza. Warto wiedzieć, że bardziej narażone na pojawienie się mikroorganizmów są północne ściany budynków oraz budowle zacienione przez inne nieruchomości – taka sytuacja typowa jest w przypadku niektórych osiedli składających się z dużych skupisk bloków mieszkalnych, usytuowanych stosunkowo blisko siebie. Warto prewencyjnie usuwać co jakiś czas kurz i brud znajdujący się na elewacji budynku. W ten sposób pozbywamy się zanieczyszczeń, którymi żywią się mikroorganizmy zasiedlające ściany zewnętrzne.

Do negatywnych czynników, które mogą skończyć się koniecznością odgrzybiania elewacji, należą także: niekompetencja ekipy budowlanej, wybór faktury elewacji sprzyjającej pojawianiu się grzybów i glonów – mikroorganizmy chętniej wybierają powierzchnie chropowate, niewłaściwy dobór materiałów budowlanych (np. zastosowanie na fasadach budynku farb przeznaczonych do wnętrz). Nieprawidłowe kroki podjęte na etapie budowlanym mogą skutkować pojawieniem się zielonych wykwitów już kilka miesięcy po ostatnich pracach wykończeniowych! Najważniejsze w takim przypadku jest zdiagnozowanie przyczyny tak szybkiego zasiedlenia mikroorganizmów oraz profesjonalnie przeprowadzenie odgrzybiania elewacji.

o odgrzybianiu elewacji

Etapy odgrzybiania elewacji

 

Firma zajmująca się odgrzybianiem elewacji powinna zacząć od znalezienia przyczyny problemu. Jeśli błędy na etapie budowlanym powodują pojawianie się mikroorganizmów, niezbędna będzie większa ingerencja w elewację budynku. Możliwe, że ściana będzie wymagała skucia i dotarcia do zawilgoconej części oraz jej osuszenia, położenia nowych tynków i warstwy farb przeznaczonych do fasad. Jeśli natomiast zielony nalot wywołują czynniki atmosferyczne, bliskość zbiorników wodnych, zacienienie budynku lub zanieczyszczenie powietrza, to proces odgrzybiania elewacji powinien przebiec sprawnie. Prace polegają na dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu fasad. Następnie specjaliści nakładają środki grzybobójcze i odkażające. Aby odświeżyć wygląd budynku, maluje się ściany zewnętrzne, po czym zabezpiecza je preparatami wzmacniającymi, które znacząco wpływają na zmniejszenie chłonności powierzchni, a zatem elewacja staje się mało atrakcyjnym siedliskiem dla mikroorganizmów. Na koniec należy zaimpregnować fasady. Dobrze sprawdza się w tym przypadku bezbarwny impregnat lub farba silikonowa. Te preparaty dodatkowo wygładzą ściany i stworzą trudne dla rozwoju grzybów, pleśni i glonów środowisko.

 

zaufali nam

Zamów bezpłatne czyszczenie próbne

Jesteśmy pewni naszych wysokiej jakości usług, dlatego już teraz zamów
bezpłatne czyszczenie próbne i przekonaj się sam.